הנדימן הגדול בשיפוצים

מה עושים במקרה של נזילה מהגג?

נזילה מהגג עלולה לגרום לנזקים חמורים במיוחד: המים שחודרים לבית פוגעים בתקרה ובקירות, עד כדי התפוררות חלקים מהם; ישנה סכנה של קצר חשמלי בגלל מגע של מים עם כבלי חשמל שעוברים בקירות; כתמי עובש מכוערים; וגם מפגע תברואתי בגלל שהעובש מגדיל במידה ניכרת את הסיכון לחלות במחלות הקשורות לדרכי הנשימה ובהן למשל אסתמה.

בהתאם הטיפול בנזילות מהגג חייב להיות מופקד בידיים מנוסות מאוד – של קבלני איטום מקצועיים.
בנוסף מומלץ לקרוא את המידע בכתבה זו כדי להבין מהם הפתרונות האפשריים.

אבחון מדויק של מיקום הכשל והסיבה לו

השלב הראשון בדרך לטיפול בכל בעיה הוא אבחון מדויק ומקיף שלה.
במקרה של נזילת מים מהגג, נדרשת קודם כל מציאת המיקום המדויק של נקודת הכשל – שכמובן לא חייבת להיות בהכרח בסמוך לנקודה שבה משפיעים המים על הקירות והתקרה בתוך הבית, וזאת בגלל היכולת והנטייה של המים לחלחל דרך כל חומר כמעט ולהגיע לכל מקום.

בנוסף איש איטום מיומן יבדוק מה גרם לכשל, כדי לדעת כיצד לתקן אותו.
הגורמים הנפוצים ביותר הם עבודת איטום רשלנית שבוצעה בעבר, היעדר תחזוקה נאותה או פגיעה בתשתית האיטום במהלך עבודות על הגג.

תיקון בהתאמה מלאה למצב הקיים

במקרים שבהם יש כשל נקודתי בהיקף מצומצם, יתבצע תיקון נקודתי.
אם למשל התגלה שהסיבה לנזילה היא קרע ביריעה הביטומנית, ניתן להחלים את היריעות חזרה אל הגג, וזאת אחרי ניקוי הגג משאריות צבע, חלקי בטון רופפים או לכלוכים אחרים.

במקרים שבהם הליקויים רחבים יותר, ייתכן שההמלצה תהיה על יישום פתרון איטום חדש ויעיל לטווח ארוך.
בהקשר זה כדאי לדעת שישנם מספר סוגי חומרים המשמשים לאיטום גגות – ישנה האופציה הוותיקה וזולה של זיפות הגג (שמחייבת הוספת שכבת הלבנה מדי שנה), ישנן יריעות ביטומניות שמהוות פתרון יעיל מאוד בזכות העמידות הגבוהה שלהן (איכות נדרשת בגלל תנאי האקלים הקשוחים בישראל), ובנוסף ישנם חומרים פוליאוריתנים משחתיים, חומרים ביטומניים משחתיים וחומרים פולימריים ואקרילים.

המפתח להצלחה הוא התאמה לסוג הגג. כך למשל קבלן איטום מנוסה ישתמש בגג מרוצף קטן יחסית בחומר ביטומני משחתי ובאילו בגג בטון משופע הוא יבחר בחומר פולימרי או אקרילי.
נזילה מהגג

על מה לא כדאי להתפשר כשמזמינים קבלני איטום לתיקון נזילה?

איטום גגות מקצועי הוא שירות בעל השפעה רבה על איכות החיים שלכם, וזאת משום שחדירת מים לדירה עלולה כאמור לגרום לנזקים קשים. בהתאם מומלץ בחום לוודא שקבלן האיטום שנשכר לצורך ביצוע המשימה הוא קבלן רשום, כלומר הוא נכלל בפנקס הקבלנים של משרד הבינוי והשיכון. בנוסף כדאי לחתום מראש על הסכם עבודה מסודר, ולא לוותר גם על אחריות. משך תקופת האחריות נקבע בהתאם לסוג החומרים ששימשו לאיטום הגג.

המאמר באדיבות חברת הראשון באיטום – מומחים לכל סוגי האיטום: https://www.itum1.co.il/